Drive Thru
Index

Snabbmatspriser i Buenos Aires, City of Buenos Aires

Buenos Aires, City of Buenos Aires har billigast snabbmat av de 1 städer i City of Buenos Aires som vi bevakar (1:a plats, Drive Thru Index 99, 1 % under det typiska priset i landet).

31 restauranger, priser per . Priserna anges i argentinska pesos. Visa Buenos Aires på kartan

Det viktigaste

Alla kedjor i Buenos Aires

KedjaRestaurangerTypiskt prisSpannIndexBilligaste restaurang
Burger King31Whopper combo: $18 700$17 700 till $19 90099Bk Liniers Shopping , Ramón L. Falcon 7115 Liniers

Billigaste och dyraste restaurangen i varje kedja

Jämfört på samma korg av produkter på varje restaurang i kedjan. Skillnaden visar hur mycket mer den dyraste tar för korgen.

KedjaBilligastDyrastSkillnad
Burger KingBk Liniers Shopping , Ramón L. Falcon 7115 Liniers
$17 700 Whopper combo
BK Village Avellaneda Shopping , Autopista La Plata Bs As KM 8,5
$19 900 Whopper combo
7%

Alla restauranger i Buenos Aires, C

Varje restaurang länkar till sin fullständiga meny med priser.

Burger King

RestaurangWhopper comboKorgindexPrisnivå (nationellt)
Bk Lanus (Hipermercado), Avenida Presidente Bernardino Rivadavia 2602$17 70095$$$$$
Bk Liniers Shopping , Ramón L. Falcon 7115 Liniers$17 70095$$$$$
BK Avellaneda Mitre , Av. Presidente Bartolomé Mitre N° 656, Avellaneda.$18 70099$$$$$
BK Urquiza- Av. Triunvirato 4649 (c1431fbj) Cdad. Buenos Aires$18 70099$$$$$
BK Angel Gallardo - Av. Corrientes 4675. Cdad. Buenos Aires$18 70099$$$$$
BK Abasto Shopping , Av. Corrientes 3247, local 3010 y 3011.$18 70099$$$$$
BK Cine (Corrientes y Callao) Av. Corrientes 1770· (c1042aaq) Cdad. Buenos Aires$18 70099$$$$$
BK Gavilán (Rivadavia y Gavilán) , Av. Rivadavia 6661·$18 70099$$$$$
Bk Parque Brown Shopping , Av. Francisco Fernandez de la Cruz 4602$18 70099$$$$$
BK Retiro (Estacion de trenes) , Av. Dr. Jose María Ramos$18 70099$$$$$
BK Obelisco (Carlos Pellegrini y Corrientes) , Carlos Pellegrini 451· (c1009abi$18 70099$$$$$
BK Nazca (Rivadavia y San Pedrito) , Avenida Rivadavia 7408, Caba.$18 70099$$$$$
Bk Paseo Alcorta Shopping, Jeronimo Salguero 3172$18 70099$$$$$
BK Facultad (Facultad de Medicina) , Av. Córdoba 2332·$18 70099$$$$$
BK Peru y Rivadavia , Perú 1· (c1067aaa) Cdad. Buenos Aires$18 70099$$$$$
BK Acoyte Shopping , Av. Rivadavia 5071/79, Local 201 (c1424ce$18 70099$$$$$
BK Caballito (Rivadavia y Rio de Janeiro) , Av. Rivadavia 4609· (c1424ceb$19 000100$$$$$
BK Flores Auto King , Av. Rivadavia 6225· (c1406glf) Cdad. Buenos Aires$19 900102$$$$$
BK Aeroparque, Av. Rafael Obligado s/n° Ciudad; Ciudad Autónoma de Buenos Aires$19 900102$$$$$
BK Valentin Alsina Autoking , Av Tte. Gral. Juan D. Perón N°2810$19 900102$$$$$
BK Corrientes y Scalabrini Ortiz - Av. Corrientes 5217, CP$19 900102$$$$$
BK Plaza Italia - Av. Santa Fe 4190, CP C1425bhq, Cdad. Buenos Aires$19 900102$$$$$
BK Village Avellaneda Shopping , Autopista La Plata Bs As KM 8,5$19 900102$$$$$
BK Cabildo y Quesada - Av. Cabildo 2957. Cdad.Buenos Aires$19 900102$$$$$
BK Almagro Auto King (Yatay y Pringles$19 900102$$$$$
BK Cabildo y Jose Hernandez - Av. Cabildo 1626/30/32/34/40$19 900102$$$$$
BK Santa Fe y Ayacucho - Av. Santa Fe 1997 · (c1123aab) Cdad. Buenos Aires$19 900102$$$$$
BK Once (Estacion de tren) , Av. Pueyrredón 320· (c1032abq) Cdad. Buenos Aires$19 900102$$$$$
BK Dot Baires Shopping - Nicolás de Vedia 3626. Local L0301.cp 1430$19 900102$$$$$
BK Cuenca - Cuenca 3384, Villa del Parque$19 900102$$$$$
BK Santa Fe y Bulnes - Av. Santa Fe 3311· (c1425bgi) Cdad. Buenos Aires$19 900102$$$$$

Vanliga frågor

Vad kostar en Whopper combo från Burger King i Buenos Aires, City of Buenos Aires?
Per 2026-10-13 kostar en Whopper combo $17 700 till $19 900 på 31 restauranger hos Burger King i Buenos Aires, City of Buenos Aires, normalt $18 700.
Var ligger billigaste Burger King i Buenos Aires, City of Buenos Aires?
Billigaste Burger King i Buenos Aires, City of Buenos Aires ligger på Bk Liniers Shopping , Ramón L. Falcon 7115 Liniers, Buenos Aires, när samma korg jämförs på 31 restauranger (Drive Thru Index, 2026-10-13).

Så mäter vi priserna

Varje dag kollar vi menyn på varenda restaurang i varje kedja, via samma beställningsapp som kunderna använder, och noterar varje produkts pris vid avhämtning. Restaurangerna jämförs på en korg av produkter som alla restauranger med full meny i kedjan säljer. Index 100 är kedjans typiska restaurang (medianen) i landet, så 95 betyder 5 % billigare och 110 betyder 10 % dyrare. Kedjor jämförs bara med sig själva, aldrig med varandra.

Citera datan: Källa: Drive Thru Index (https://drivethruindex.com/prices/city-of-buenos-aires/buenos-aires?lang=sv), priser kollade 2026-10-13. Du får gärna citera alla siffror på den här sidan.

Tillbaka till kartan