Drive Thru
Index

Veröffentlicht am 2026-10-02

Fries Watch: the cheapest fries in the US cost $1.42 per 100 g, at Five Guys

Drive Thru Index weighed up the fries at 7 fast food brands across the US, using each brand's published serving weights and the median price at its restaurants on October 2, 2026.

Daten mit Stand vom .

Die wichtigsten Fakten

Fast food chains are collecting more and more data about their customers through mobile apps and loyalty programs: accounts with their details, and what they order and when. They are also experimenting with AI and data-driven pricing. Meanwhile the same item can cost very different amounts from one restaurant to the next, and customers cannot see why. Drive Thru Index publishes every restaurant's real price, every day, so anyone can check.

Per 100 g, the cheapest fries are Five Guys's Large Cajun Fries (572 g for a median $8.15, or $1.42 per 100 g). The most expensive are KFC's Secret Recipe Fries (111 g for $3.49, or $3.14 per 100 g).

Each brand's best value size, per 100 g: Five Guys $1.42, Burger King $1.63, Arby's $1.76, Whataburger $2.05, Taco Bell $2.13, McDonald's $2.64, KFC $3.14.

Anthony Gherghetta, an Australian software developer who built Drive Thru Index, started it after reading some of the buzz about AI being used to set fast food prices: he wanted to see whether it was true, and how big the price differences between restaurants really were.

“I kept reading that fast food chains were starting to use AI and customer data to set prices, so I wanted to see if it was true and how big the differences really were. In Australia, where I’m from, a Big Mac costs much the same wherever you buy it. In the US the price changes from one restaurant to the next. Fast food apps now know what you order, when and where, but customers can’t see how prices are set. So I built Drive Thru Index to check every restaurant, every day,” said Gherghetta.

Zitierfähige Sätze

Per 100 g, Five Guys has the cheapest fries in the US ($1.42) and KFC the most expensive ($3.14).

Bilder

Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
PNG herunterladen JPEG herunterladen 3200 × 1800
Bildunterschrift
Fries Watch America: the key facts, October 2, 2026. Image: Drive Thru Index
Alternativtext
Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
Bildnachweis
Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)
Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
PNG herunterladen JPEG herunterladen 2160 × 2160
Bildunterschrift
Fries Watch America: the key facts, October 2, 2026. Image: Drive Thru Index
Alternativtext
Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
Bildnachweis
Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)
Bar chart of the price of fries per 100 g at each brand's best value size, from $1.42 at Five Guys to $3.14 at KFC.
PNG herunterladen JPEG herunterladen 3200 × 1800
Bildunterschrift
Fries per 100 g by brand in America, October 2, 2026. Image: Drive Thru Index
Alternativtext
Bar chart of the price of fries per 100 g at each brand's best value size, from $1.42 at Five Guys to $3.14 at KFC.
Bildnachweis
Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)

Die Fakten hinter der Mitteilung

Jede Zahl stammt aus unseren Preisen vom 2026-10-02, jeweils mit der Seite dieser Website, auf der sie zu finden ist.

KennzahlWertZu finden auf
Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 gLarge Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.Zur Seite
KFC is the most expensive: $3.14 per 100 gSecret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.Zur Seite
Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 gOf 7 brands that publish their serving weights.Zur Seite
fries, am günstigsten (Restaurants): Five Guys$1.42Zur Seite
fries, am teuersten (Restaurants): KFC$3.14Zur Seite

Methodik, über uns und Kontakt

Fries Watch divides each size's median pickup price across a brand's restaurants on October 2, 2026 by the serving weight the brand publishes, and takes each brand's best value size. Only brands that publish weights are included. Prices are in US dollars and are not converted; only fries are compared between brands, never baskets.

About Drive Thru Index: Drive Thru Index (drivethruindex.com) publishes the menu price of every item at every restaurant of the biggest fast food brands, collected each day from the chains' own ordering apps. As pricing becomes more data-driven, it exists so that customers can see what each restaurant really charges and how it compares with others nearby. It covers the US, Canada, Australia, New Zealand, the UK, Ireland, Spain, Mexico and the Netherlands. Brands are only compared with themselves, and prices are never converted between currencies. Its figures are free to quote with attribution: "Source: Drive Thru Index".

The images with this release are free to use with the credit "Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)".

Media contact: anthony@drivethruindex.com

Hintergrundquellen

Nicht Teil der Mitteilung: Berichte, die die eine Zeile Kontext darin belegen, für Rückfragen von Journalistinnen und Journalisten.

Der vollständige Text