Drive Thru
Index

Published 2026-10-02

Fries Watch: the cheapest fries in the US cost $1.42 per 100 g, at Five Guys

Drive Thru Index weighed up the fries at 7 fast food brands across the US, using each brand's published serving weights and the median price at its restaurants on October 2, 2026.

Data as of .

Key facts

Fast food chains are collecting more and more data about their customers through mobile apps and loyalty programs: accounts with their details, and what they order and when. They are also experimenting with AI and data-driven pricing. Meanwhile the same item can cost very different amounts from one restaurant to the next, and customers cannot see why. Drive Thru Index publishes every restaurant's real price, every day, so anyone can check.

Per 100 g, the cheapest fries are Five Guys's Large Cajun Fries (572 g for a median $8.15, or $1.42 per 100 g). The most expensive are KFC's Secret Recipe Fries (111 g for $3.49, or $3.14 per 100 g).

Each brand's best value size, per 100 g: Five Guys $1.42, Burger King $1.63, Arby's $1.76, Whataburger $2.05, Taco Bell $2.13, McDonald's $2.64, KFC $3.14.

Anthony Gherghetta, an Australian software developer who built Drive Thru Index, started it after reading some of the buzz about AI being used to set fast food prices: he wanted to see whether it was true, and how big the price differences between restaurants really were. Prices bear out the contrast he noticed. In Australia, 97% of McDonald's restaurants charge within 10% of the typical Big Mac price; in the US, 53% do. The gap between the cheapest and the dearest tenth of restaurants is 10% of the typical price in Australia and 33% in the US.

“I kept reading that fast food chains were starting to use AI and customer data to set prices, so I wanted to see if it was true and how big the differences really were. In Australia, where I’m from, a Big Mac costs much the same wherever you buy it. In the US the price changes from one restaurant to the next. Fast food apps now know what you order, when and where, but customers can’t see how prices are set. So I built Drive Thru Index to check every restaurant, every day,” said Gherghetta.

Quotable lines

Per 100 g, Five Guys has the cheapest fries in the US ($1.42) and KFC the most expensive ($3.14).

Images

Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
Download PNG Download JPEG 3200 × 1800
Caption
Fries Watch America: the key facts, October 2, 2026. Image: Drive Thru Index
Alt text
Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
Credit
Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)
Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
Download PNG Download JPEG 2160 × 2160
Caption
Fries Watch America: the key facts, October 2, 2026. Image: Drive Thru Index
Alt text
Fries Watch America: the key facts: Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 g. Large Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.; KFC is the most expensive: $3.14 per 100 g. Secret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.; Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 g. Of 7 brands that publish their serving weights.
Credit
Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)
Bar chart of the price of fries per 100 g at each brand's best value size, from $1.42 at Five Guys to $3.14 at KFC.
Download PNG Download JPEG 3200 × 1800
Caption
Fries per 100 g by brand in America, October 2, 2026. Image: Drive Thru Index
Alt text
Bar chart of the price of fries per 100 g at each brand's best value size, from $1.42 at Five Guys to $3.14 at KFC.
Credit
Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)

The facts behind the release

Every figure is from our prices of 2026-10-02, with the page on this site that shows it.

FigureValueWhere to see it
Five Guys has the cheapest fries: $1.42 per 100 gLarge Cajun Fries, 572 g for a median $8.15.See the page
KFC is the most expensive: $3.14 per 100 gSecret Recipe Fries, 111 g for a median $3.49.See the page
Whataburger sits in the middle at $2.05 per 100 gOf 7 brands that publish their serving weights.See the page
Cheapest fries (restaurants): Five Guys$1.42See the page
Most expensive fries (restaurants): KFC$3.14See the page

Methodology, about and contact

Fries Watch divides each size's median pickup price across a brand's restaurants on October 2, 2026 by the serving weight the brand publishes, and takes each brand's best value size. Only brands that publish weights are included. Prices are in US dollars and are not converted; only fries are compared between brands, never baskets.

About Drive Thru Index: Drive Thru Index (drivethruindex.com) publishes the menu price of every item at every restaurant of the biggest fast food brands, collected each day from the chains' own ordering apps. As pricing becomes more data-driven, it exists so that customers can see what each restaurant really charges and how it compares with others nearby. It covers the US, Canada, Australia, New Zealand, the UK, Ireland, Spain, Mexico and the Netherlands. Brands are only compared with themselves, and prices are never converted between currencies. Its figures are free to quote with attribution: "Source: Drive Thru Index".

The images with this release are free to use with the credit "Image: Drive Thru Index (drivethruindex.com)".

Media contact: anthony@drivethruindex.com

Background sources

Not part of the release: reporting that backs up its one line of context, for questions from journalists.

The full text